Gdzie położyć ręcznik, gdzie rozłożyć leżak? Krótki przewodnik po WSZYSTKICH plażach Angistri

W lecie sporo Ateńczyków wybiera pobliską Agistrii na morskie kąpiele . Godzina promem od stolicy wystarczy, by znaleźć się na wyspie i cieszyć jej czystymi, lazurowymi plażami. Jednak gdy tylko jedna noga postanie w porcie od pojawia się dylemat: „w którym kierunku ruszyć?”

Gdy tak bardzo nie możecie doczekać się kąpieli w morzu, że japonki ciągacie już na chodniku, nie traćcie czasu na przemierzanie kilometrów w poszukiwaniu plaży idealnej.

Abyście od razu trafili do swojego wakacyjnego raju, zapoznajcie się z zestawieniem wszystkich plaż Agistrii: wskazówkami, jak do nich trafić i z opisami, czego spodziewać się na miejscu.

SKALA

SONY DSC

Idealna dla: rodzin z dziećmi i tych, którzy chcą mieć wszystko na wyciągnięcie ręki

Jak dotrzeć: plaża leży tuż przy porcie we wsi Skala, dlatego do morza możecie wskoczyć dosłownie 5 minut po zejściu z promu

Warunki: do Skali dobijają promy przypływające z Aten i Eginy, dlatego ich widok nie powinien Was dziwić. Tuż za piaszczystą plażą ciągnie się deptak

Zaplecze:
– możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli
– kumulacja barów, tawern i kawiarni na deptaku przy plaży

SKLIRI

DSC01116

Idealna dla: zakochanych w skalnych wybrzeżach

Jak dotrzeć: Skliri położona jest niecały kilometr od portu w Skala. Po opuszczeniu promu kierujcie się w lewo. Do Skliri prowadzi droga, która na końcu zamienia się w ścieżkę, a potem kamienne schodki. Gdy dojdziecie do Agistri Club Hotel, skręćcie w lewo. Plaża Skliri zobaczycie u dołu.

Warunki: Piaszczysta plaża leżu u podnóża skał, na których górują hoteliki i pensjonaty. Skliri najczęściej okupowana jest przez hotelowych gości ale znajdziecie tu także tych, którzy rozłożyli namioty w pobliskim lesie.

Zaplecze:
– leżaki i parasole głównie przeznaczone dla klientów pobliskich hoteli czy pensjonatów
– bary z przekąskami, kawiarnie

CHALIKIADA

chalikida (1)

Idealna dla: hipisów i nudystów (jedyna taka plaża na wyspie i w okolicy). Nagi „strój” nie jest jednak obowiązkowy – na Chalikiadzie odnajdują się wszyscy, których nie razi w oczy widok gołych pośladków.

Jak dotrzeć: Chalikida oddalona jest o kilometr na południe od portu w Skala, za wcześniej wymienioną plażą Skliri. Wbrew temu, co mówi mapa, na Chalkidę nie prowadzi asfaltowa droga. Jezdnia kończy się na wysokości Agistri Club Hotel, następnie zamienia się w ścieżkę. Dojście na plaże jest trudne – na samym końcu trzeba pokonać bardzo strome zejście z elementami wspinaczki. Jeżeli masz lęk wysokości – miej się na bacznosci. Możesz jednak jak wielu, zerknąć na nią z góry, a potem pomaszerować na poszukiwanie kolejnej.

Warunki: żwirkowa plaża leży w zatoce u podnóża skały. Cień pojawia się dopiero późniejszym popołudniem.  Rankiem, można znaleźć go jedynie w paru miejscach, które zostaną zajęte zanim się tam pojawisz. 😉

Zaplecze:
– brak możliwości wypożyczenia leżaków i parasoli
brak barów, tawern, kawiarni

Uwaga! Ze względu na trudne dojście do plaży, koniecznie zabierz ze sobą wodę i pozostały prowiant

MEGALOCHORI (MILOS)

SONY DSC

Idealna dla: rodzin z dziećmi i tych, którzy chcą mieć wszystko na wyciągnięcie ręki

Jak dotrzeć: główną drogą ze Skali, ciągnącą się tuż przy morzu

Warunki: plaża, a właściwie ciąg plaż, wzdłuż nieruchliwej jezdni między Skalą a Megalochori. Większa część z nich jest piaszczysta, część z małymi kamyczkami.

Zaplecze:
– możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli
– sporo barów, tawern i kawiarni znajdujących się po drugiej stronie jezdni. Nie ma w nich aż takiego zagęszczenia jak w Skali

DRAGONERA

SONY DSC

Idealna dla: backpackerów i kochających freecamping

Jak dotrzeć: Dragonera znajduje się pomiędzy wioskami Megalochori i Limenaria. Jadąc w kierunku Lemenaria skręćcie w lewo w asfaltową drogę (zobaczycie znak „Dragonera”). Jezdnia przy samej plaży zamienia się z szeroką ziemistą ścieżkę.

Warunki: żwirowa plaża otoczona jest skalistym wybrzeżem. Pełno tu sosen w cieniu których możecie się schować. Są tu też drewniane stoliki z ławkami w sam raz na piknik.

Zaplecze:
– możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli (tylko w sezonie, tzn. od początku czerwca)
brak barów, tawern, kawiarni; drzewa są za to oblepione ofertami dowozu jedzenia z Megalochori czy Skali, w sezonie działa tu mała kantyna z przekąskami

APONISOS

SONY DSC

Idealna dla: wielbicieli wszystkich odcieni turkusu i krystalicznie czystych wód

Jak dotrzeć: Plaża Aponisos położona jest niecałe 2 km od wioski Limenaria. Z plaży Dragonera dojdziecie tu leśnymi ścieżkami (5,5 km) lub dojedziecie asfaltową drogą (6,5 km)

Warunki: Aponisos to niewielka prywatna wyspa z leżakami na skalistym wybrzeżu, a także położona po przeciwnej stronie skalista plaża otoczona świerkami. Prywatna wyspa otwarta jest od 1 czerwca do 15 sierpnia; poza tym terminem kąpieli możecie zażywać tylko od strony lądu.

Zaplecze:
– możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli (na prywatnej wyspie)
– jedna tawerna i niewielka kantina

MARIZA

SONY DSC

Idealna dla: skaczących do wody miłośników nietypowych plaż

Jak dotrzeć: plaża położona jest niecałe pół kilometra od wioski Limenaria. Po dotarciu do kościoła we wsi wypatruj znaku z nazwą Mariza. Ze Skali można tu dojść leśnymi ścieżkami (8 km) lub dojechać asfaltową drogą (6,8 km). Do plaży prowadzą kamieniste schodki

Warunki: Mariza znajduje się w niewielkiej zatoczce. Właściwie ciężko nazwać ją plażą, bo jest to niewielka betonowa platforma na skale. Na oko może pomieścić maksymalnie 20 osób (i to mocno ściśniętych). Przy wejściu do wody znajduje się metalowa drabinka.

Zaplecze:
– brak możliwości wypożyczenia leżaków i parasoli
– brak barów, kawiarni i tawern (najbliższa i przy okazji jedyna we wsi tawerna znajduje się pół kilometra od plaży)

 

A jeżeli oprócz leżakowania, szukasz innych interesujących aktywności na Angistrii to na pewno zainteresuje Cię wpis TEN wpis.

Teraz, gdy znasz już wszystkie plaże Agistrii, pozostaje Ci jedynie wybrać tę idealną! Czy masz masz już swoją ulubioną?

47 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *