Dlaczego maska to ostatnia rzecz, jaką powinieneś ubrać na greckim karnawale?

Suknia do kostek wysadzana cekinami, dobrze skrojony frak, do tego wenecka maska  – taki karnawałowy zestaw imprezowy nie sprawdzi się w Grecji. Choć nie jest to kraj, który zwykliśmy łączyć z karnawałową tradycją to ta ma się tutaj całkiem dobrze.

Najbardziej znane karnawały może i odbywają się w Patrze, Xanthi i Rethymno ale prawda jest taka, że imprezowa mapa obejmuje cały kraj. Każdy region Ellady to inne zwyczaje ale i inne stroje.

Gdyby więc odwrócić porządek i miejsce świętowania wybrać na podstawie kreacji, którą już mamy w domu?

Każdy z nas dysponuje kawałkiem białego prześcieradła. Nie ma chyba lepszej okazji do jego użycia niż karnawał na wyspie Naxos, na Cykladach.

Czasem strój nie jest wymagany. Nie, nie robię sobie jaj. Tak świętują ci, którzy wybierają się do Tyrnavos, w Środkowej Grecji.

Strój pirata leży na dnie szafy, przypominając czasy przedszkolnych zabaw karnawałowych. Z nostalgią stwierdzasz, że z niego wyrosłeś? Nic bardziej mylnego! Wsiadaj na pokład i ruszaj w stronę Chalkidy, na wyspie Eubea!

Żyjesz blisko natury? W głowie kręci ci się od czystego górskiego powietrza, w twoich żyłach płynie górski strumień, a w sercu wyje dzikie zwierzę? Co powiesz na kreację na… pół pasterza – pół kozę? Takie rzeczy tylko na wyspie Skyros.

A gdy ostatecznie staniesz przed szafą i stwierdzisz, że nie masz co na siebie włożyć, włóż byle co i rusz w kierunku Galaxidi, w Centralnej Grecji. Po takim świętowaniu dojdziesz do wniosku, że kreacja nie ma znaczenia. Najważniejsza przecież jest dobra zabawa.

Znając tylko kilka z setek opcji obchodzenia karnawału w Grecji na prawdę zdecydowałbyś się na założenie maski?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *