Greckie plaże: nie dotykaj, nie zabieraj, zostaw w spokoju!

Parę dni temu na facebook’owej tablicy natknęłam się na zdjęcie, które sprawiło, że poczułam nagły przypływ ciepła, a zaraz potem pięści zacisnęły mi się same z siebie. Zdjęcie wyglądało mniej więcej tak:

starfish

I gdy szukałam źródła swojego zdenerwowania, zadałam sobie pytanie, które widywałam pod obrazkami z iluzjami optycznymi: „Co widzisz?”

Zamiast dwóch odpowiedzi miałam tylko jedną: bezsensowne znęcanie się nad żywym stworzeniem.

Zdjęcie, co gorsza, zostało opublikowane na stronie, mającej prawie 19 tysięcy obserwujących! Przed oczami od razu stanął mi obrazek tłumów, które zobaczą taki obrazek, a potem… zażyczą sobie mieć takie same! I chyba mam coś z jasnowidza, bo nie musiałam długo czekać, by w komentarzach pojawiły się zdjęcia fanów z rozgwiezdnymi „zdobyczami” z poprzednich wakacji.

Beztrosko, wakacyjnie, ze słońcem muskającym słomiane kapelusze.
Bez zastanawiania się nad tym, co się robi.

A możeby warto?!

Parę idiotoodpornych faktów o morskich stworzeniach i terenach chronionych

Nie każdy musi wiedzieć, że Marathonisi, na którym oryginalne zdjęcie zostało zrobione, objęte jest programem Natura 2000. Jeżeli to niewiele komuś mówi, to może informacja, że plaża leży na terenie Narodowego Parku Morskiego na Zakyntos przywoła jakieś skojrzenia, odnośnie ochrony wszystkiego tego, co się na jego obszarze znajduje?!

To powinno rozjaśnić obawy dotyczące wyciągania w wody rozgwiazd. Jeżeli, mimo wszystko, tak się nie stało, spróbuję z inną zabawą – zgadywanką słowną!

Rozgwiazda po angielsku to „starfish”. STAR-FISH! Skupmy się na drugiej sylabie i fakcie, że ryba bez wody umiera.

Nie mam pretensji, serio.  Ale na Boga… myślmy!

Dzieci robią wszystko to, co podpatrzyły u dorosłych. A dorośli? Najczęściej to, co podpatrzyli w Internecie.

Nie jestem specem. O rozgwiazdach wyszukałam różne informacje –  zarówno te, które mówią, że po wyciagnięciu z wody żyją zaledwie 5 minut jak i te, że rozgwiazdy… są szkodnikami.

Czasem nie wiem, co robić, jak się zachować…

Gdy nie wiesz jak się zachować…

Właśnie wtedy, gdy do końca nie wiem jak się zachować do głowy przychodzi mi bardzo trafny cytat Słonimskiego: „Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie.”

Wiem, że dla plaża dla niektórych istot jest domem. A ja nie lubię jak w moim dotyka się coś bez pytania.

Przy wizytach na greckich plażach, pamiętajmy że jesteśmy tylko gośćmi, którzy wchodzą do czyjegoś domu. Jeżeli więc przed wejściem do niego, nie przyswoiliśmy panujących w nim zasadach (nieważne czy jest to „wytrzyj buty” czy „nie zabieraj ze sobą muszli lub rozgwiazd”) stosuj się do jednej, uniwersalnej:

„Nie dotykaj, nie zabieraj, zostaw w spokoju!”

Tyczy się to wszystkiego: od piasku wynoszonego w plastikowych butelkach, przez muszelkie wynoszone w kieszeni, po rozgwiazdy pozostawione na słońcu na wieczne wysuszenie. Tyczy się to jednego, poza jednym wyjątkiem: śmieciami przynoszonymi przez nas i pozostawionymi przez innych. Te możecie wynosić pełnymi torbami, z pełnym przekonaniem, że po swoim pobycie zostawiliście napiękniejszą pamiątkę.

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *