Olimp – zrób to sam! Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim ruszysz na Górę Bogów

Idę o zakład, że o Olimpie po raz pierwszy usłyszałeś podczas przerabiania mitologii na lekcjach polskiego. Ze szkolnej ławki zastanawiałeś się jak to możliwe, że starożytni wierzyli, że to właśnie tam mieszkają bogowie, choć nigdy nie odważyli się sami tego sprawdzić. I wtedy przyrzekłeś, że kiedy podrośniesz pójdziesz i sprawdzisz sam, jak się sprawy mają tam na szczycie.

Olimp DIY (6)

Jeżeli właśnie nadszedł ten czas, to koniecznie przeczytaj co pownieneś wiedzieć, zanim na własne oczy pójdziesz się przekonać, czy Zeus ciągle zasiada na swoim tronie.

Użyj wyobraźni

Nie tylko dlatego, że generalnie w górach trzeba ją mieć, by przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze. Niech zwoje zaczną pracować ze zdwojoną siłą, bo to co przeczytasz dalej może być trudne do wyobrażenia na wysokości, na której obecnie się znajdujesz.

Odcinek łączący Litochoro z najwyższym szczytem Olimpu to nie tylko 25 kilometrowa odległość. To przede wszystkim 2918 metrów do pokonania W PIONIE – od morza, przy którym zaczniesz wędrówkę, po sam szczyt. Nie polecałabym komuś, kto częściej przeskakuje kanały w telewizorze niż przewrócone na szlaku konary, albo temu z lękiem wysokości.

Zastanów się czy jesteś na taką wędrówkę gotowy. Mentalnie i fizycznie

Potrzebujesz:

 • mapy
  … albo zaznajomionego z terenem towarzystwa. Najlepiej obu, bo oznakowanie szlaków daleko odbiega od tego, które znasz z polskich gór. Gdy już zaopatrzyłeś się w mapę i towarzystwo, nie wstydź się zaglądać w pierwszą i pytać drugie, gdy nie jesteś pewien, gdzie iść (szczególnie na rozstajach dróg).Olimp DIY (2)
 • rąk
  Szykuj się na wędrówkę, ale i wspinaczkę na ostatnim etapie. Błagam – pamiętaj o tym, aby ZAWSZE przynajmniej trzy kończyny miały kontakt ze ścianą.  I o tym, że mimo wszystko nogi są silniejsze od rąk.
  Olimp DIY (10)
 • głowy
  …dlatego zaopatrz się w kask. Albo wypożyć go w jednym z najbliższych schronisk. To fajnie, że tysiące razy robiłeś to bez kasku i znasz swoje możliwości. Osuwające się kamienie mogą jednak nie mieć dla nich uznania.
 • wyczucia czasu
  Najlepsze na wycieczkę na Olimp terminy przypadają od czerwca do początku października. Najlepsze w sensie takim, że nie musisz targać ze sobą raków i innego sprzętu, który przyda się podczas pozostałych miesięcy, gdy Olimp pokryty jest śniegiem.Olimp DIY (11)
 • i dobrego budzika
  …bo najlepiej żebyś na szlak wyszedł wcześnie. Jak wcześnie? Każdy ma swoje godziny – gdy o 7.30 opuszczałam schronisko, spotykałam tych, którzy już do niego wracali. Jeżeli chcesz się cieszyć super widocznością ze szczytu, pownieneś się na nim znaleźć przed 12.00 rano – po tej godzine zazwyczaj zaściela się on chmurami.

Przygotuj się na to, że…

… będzie zimno

A zaraz potem gorąco. Choć lepiej pamiętać o tym pierwszym, bo gdy na dole będziesz zastanawiać się, co jeszcze z siebie zdjąć (łącznie ze skórą),na górze desperacko będziesz rozglądał się za czymś, co mógłbyś założyć na siebie! W jeden dzień możesz zaliczyć przeskok od 40 stopni u podnóża góry, po 6 stopni na jej szczycie. Przy wiatrze będziesz błagał o parę rękawiczek, albo o drugiego człowieka w swoim śpiworze.

Olimp DIY (7)

… nie będzie wody
Na odcinku między Litochoro a Prionią na każdym kroku będziesz słyszeć wartki strumień, który powyżej Prioni po prostu… zniknie.Zadbaj by mieć jej zapas lub wykalkuluj ją tak, by starczyła na przejście od schroniska do schroniska, gdzie zawsze możesz ją kupić.

Olimp DIY (1)

… ale będzie jedzenie

I to jakie! 🙂 I nie mam na myśli jedynie dziko rosnących malin, poziomek, czy niektórych  gatunków jadalnej zieleniny. Choć liczba potraw serwowanych w schroniskach zazwyczaj kończy się na pięciu to jest to coś, co koniecznie musisz spróbować!

Olimp DIY (3)

Dach nad głową? To zależy!

O ile bierzesz ze sobą namiot, nie musisz się o nic martwić. Schroniska, choć położone na spadzistym terenie, mają wydzielone płaskie skrawki ziemi, w sam do rozbicia się. Jeżeli jednak stawiasz na nocleg w schronisk, zrób rezerwację odpowiednio wcześniej. Schroniska nie dysponują dużą ilością miejsc, a dodatkowo mogą mieć pełne obłożenie na najbliższe 2-3 miesiące (szczególnie, gdy w grę wchodzi weekend)

Olimp DIY (8)

A na koniec… oddychaj głęboko i…

Oszacuj, ile dni potrzebujesz na zdobycie szczytu. Bo przecież, choć to imponujące, nie wszyscy muszą go zdobyć w jeden dzień. Poza tym… czy nie dobrze mieć czas, by rozwiązać treki i wyciągnąć się na ziemi z takim widokiem przed nosem? 🙂

Oczywiste oczywistości? Może! 😉
Nie krępuj się by w komentarzu podzielić się radami o których zapomniałam, a które mogą przydać się innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *