Olimp – zrób to sam! Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim ruszysz na Górę Bogów

Założę się, że o Olimpie pierwszy raz usłyszałeś podczas przerabiania mitologii na lekcjach polskiego. Ze szkolnej ławki zastanawiałeś się jak to możliwe, że starożytni Grecy wierzyli, że na na szczycie tej góry mieszkają bogowie, ale… nigdy nie poszli, by to sprawdzić?!

Zanim przekonasz się czy Zeus ciągle zasiada na swoim tronie, sprawdź czy wiesz wszystko, by wejść na Olimp bezpiecznie.

Olimp DIY (6)

Użyj wyobraźni

Niech zwoje w mózgu zaczną pracować ze zdwojoną siłą, bo toc co przeczytasz trudno sobie wyobrazić na wysokości, na której obecnie jesteś.

Odcinek, który łączy Litochoro z najwyższym szczytem Olimpu to nie tylko 25-kilometrowa odległość. To przede wszystkim 2918 metrów do pokonania W PIONIE – od morza, przy którym zaczniesz wędrówkę, po sam szczyt. Nie polecam jej tym, którzy częściej przeskakują kanały w telewizorze niż z nogi na nogę w oczekiwaniu na kolejną wędrówkę

Zastanów się czy jesteś gotowy. Mentalnie i fizycznie. Jeżeli tak, to będziesz potrzebował:

  • mapy
    … albo zaznajomionego z terenem towarzystwa. Najlepiej obu, bo oznakowanie szlaków na Olimp odbiega od tego, które znasz z polskich gór. Gdy już zaopatrzyłeś się w mapę i towarzystwo, nie wstydź się zaglądać w pierwszą i pytać drugie, gdy nie jesteś pewien, gdzie iść.Olimp DIY (2)
  • rąk
    Szykuj się na wędrówkę, ale i wspinaczkę na ostatnim etapie. Błagam – pamiętaj o tym aby ZAWSZE przynajmniej trzy kończyny miały kontakt ze ścianą. I o tym, że mimo wszystko nogi są silniejsze od rąk.
    Olimp DIY (10)
  • głowy
    Zabierz ze sobą kask albo wypożycz go w jednym z najbliższych schronisk. To fajnie, że tysiące razy wchodziłeś po górach bez kasku i znasz swoje możliwości. Osuwające się kamienie na ostatnim odcinku na Mikitas nie mają jednak dla Twoich możliwości uznania.
  • wyczucia czasu
    Najlepsze terminy na wycieczkę na Olimp przypadają od czerwca do początku października. Najlepsze to znaczy takie, które nie wymagają targania raków, czekanu i innego sprzętu. Olimp od października nawet do maja jest pokryty śniegiem!Olimp DIY (11)
  • dobrego budzika
    Najlepiej żebyś na szlak wyszedł wcześnie. Każdy ma swoje godziny – gdy w sierpniu o 7.30 opuszczałam schronisko, spotykałam tych, którzy już schodzili ze szczytu. Jeżeli chcesz nacieszyć się super widocznością, pownieneś stanąć na Miktikas przed 12.00 rano – później szczyt zazwyczaj zaściela się chmurami.

Przygotuj się na to, że…

  • będzie zimno
    A zaraz potem gorąco. Choć lepiej pamiętaj o tym pierwszym, bo gdy przy morzu będziesz zdejmował kolejne warstwy ubrań (łącznie ze skórą), na szczycie desperacko będziesz poszukiwał kolejnych nakryć! W jeden dzień możesz zaliczyć przeskok od 40 stopni u podnóża góry, po 6 stopni na jej szczycie. Przy wiatrze będziesz błagał o parę rękawiczek, albo o drugiego człowieka w swoim śpiworze.

Olimp DIY (7)

  • nie będzie wody
    Na odcinku między Litochoro a Prionią na każdym kroku będziesz słyszeć wartki strumień. Powyżej Prioni rzeczka po prostu… zniknie. Zadbaj o zapas wody lub wykalkuluj tak, by starczyła na przejście do kolejnego schroniska. W schronisku zawsze kupisz dodatkową butelkę.

Olimp DIY (1)

  • pomimo poprzednich braków będzie jedzenie! 🙂
    I to jakie! I nie mam na myśli jedynie dziko rosnących malin, poziomek czy wielu gatunków jadalnej zieleniny. Obiecuję, że to, co znajdziesz w schroniskach wywoła wodospad ślinotoku. Choć liczba potraw serwowanych danego dnia zazwyczaj kończy się na pięciu, to możesz być pewien, że wszystko zostało przygotowane na świeżo i z dużą dozą „meraki”!

Olimp DIY (3)

  • dach nad głową? to zależy!
    Schroniska, które znajdziesz na Olimpie mają ograniczoną liczbą miejsc. Najbliższe szczytowi schroniska Apostolidis i Kakalos mieszczą kolejno 80 i 17(!) osób . Im wyżej położone schronisko, tym szybciej trzeba je rezerwować – pełne obłożenie mogą mieć przewidziane na najbliższe 2-3 miesiące (szczególnie, gdy w grę wchodzi weekend!).Opcją, którą możesz rozważyć jest wzięcie namiotu. Schroniska, choć położone na spadzistym terenie, mają wydzielone płaskie skrawki ziemi w sam raz do rozbicia się.

Olimp DIY (8)

A na koniec planowania swojej wyprawy na Olimp, oddychaj głęboko i…

Oszacuj, ile dni potrzebujesz na zdobycie szczytu. Bo choć możliwe i imponujące jest zdobycie Mitikas w jeden dzień, to nie wszyscy muszą to robić! Osobiście rozłożyłam to  na 4 dni tak, by mieć czas na rozwiązanie treków i wyciągnięcie się na ziemi z błogim widokiem przed nosem. 🙂

Jeżeli tylko krok, dzieli Cię od wyprawy na Olimp, to zachęcam Cię do przeczytania TEGO wpisu. Tam, zebrałam dla Ciebie wszystkie informacje o poszczególnych odcinkach trasy prowadzącej od Litochoro na sam szczyt.

Jeżeli masz inne rady, które pomogą przygotować się do wejścia na Mitikas – podziel się z nimi w komentarzu! W ten sposób wspólnie pomożemy tym, którzy na Olimp dopiero się wybierają! A jeżeli podobał Ci się ten wpis – podeślij go swoim znajomym. Może i oni zdecydują się ruszyć na Górę Bogów?

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *