Rowerem po wyspach greckich: 5 i pół pomysłów na weekendowe trasy

Grecki krajobraz oferuje ogomną różnorodność tras rowerowych. Popedałujecie tu zarówno wśród zielonych lasów, górskich szczytów z zapierającym dech w piersiach widokiem na morze, jak i przez uśpione wioski, zaciszne plaże czy starożytne miejsca.

Szczególnie wdzięcznym do pedałowania miejscem są wyspy greckie. Niemal na każdej znajdziecie wypożyczalnie rowerów, czy ofertę rowerowych wycieczek. Trasę rowerową na wyspie łatwo dostosujecie do swoich umiejętności i z łatwością połączycie z leżakowaniem na mijanych plażach.

Jeżeli cchcielibyście spróbować zwiedzania z perspektywy dwóch kółek, to świetnie się składa. Oto 5 i pół gotowych pomysłów na weekendowe rowerowe trasy, od których możecie zacząć.

660x560 na www (2)

 

Agistri na rowerze

Agistri to najlepsza wyspa dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją rowerową przygodę. Ba! To idealna opcja nawet dla tych, którzy nie chcą jej zaczynać, a mają ochotę na niezobowiązujący romans z rowerem. 

Oddalona o niespełna godzinę promem od Aten, malutka Agistrii jest płaska i pełna zieleni, co gwarantuje Wam sporo cienia podczas jazdy. Rekreacyjną przejażdżkę z powodzeniem poprzeplatacie kąpielami na mijanych urokliwych plażach. 

agistri rower (5)

agistri rower (4)

agistri rower (6)

agistri rower (3)

agistri rower (1)

Proponowana trasa: Wykonanie pętli wokół wyspy jest niemożliwe, ze względu na brak dróg. Możecie zwiedzić wszystkie osady podążając następującą trasą: port w Skala > Plaża Chalikiada > wioska Megalochori > plaża Dragonera > wioska Limenaria > plaża Aponisos > Port w Skala
Orientacyjny dystans: 20 kilometrów
Czas: 1 dzień

 

Egina na rowerze

Egina to kolejny kierunek bliski Atenom i rowerzystom. Zróżnicowane ukształtowanie terenu daje spore pole do popisu. Trasę rowerową możecie wybrać spośród trudnych, pełnych podjazdów, ale i płaskich, malowniczych dróg.

“Klejnot zatoki Sarońskiej” ugości Was gajami pistacjowymi oraz widowiskową trasą wzdłuż wybrzeża. Na Eginie śmigniecie tuż obok historii: zbudowana na wzniesieniu starożytna świątynia Afai, z niesamowitym widokiem na Ateny i pobliską Salaminę, charakterystyczna “Kolona” z doryckiej świątyni Apolla czy dom autora Greka Zorby już na Was czekają!

egina rower (2)

egina rower (4)

egina rower (5)

egina rower (1)

Proponowana trasa: wokół wyspy: Egina > Vathi > Vagia > Świątynia Aphea > Agia Marina > Portes > Pachia Rachi > Perdika > Egina
Orientacyjny dystans: 50 kilometrów
Czas: 1-2 dni

Ikaria na rowerze

Ikaria ma wiele górskich ścieżek i polnych dróg, prowadzących przez gęste lasy, skaliste płaskowyże i malownicze wioski. Wyspa długowieczności jest idealna do kolarstwa górskiego. Z drugiej strony, przybrzeżne drogi tworzą idealną scenerię dla tych, którzy lubią jeździć na rowerze po krętych drogach nad morzem z postojami na malowniczych plażach.

Choć na Ikarii spędziłam najwięcej czasu (w porównaniu z poprzednimi wyspami) to pedałowałam tu najmniej. Mimo to, te parę kilometrów w stronę zachodzącego słońca wystarczyło, bym wyspa znalazła się w tym rankingu.

ikaria rower (5)

ikaria rower (3)
ikaria rower (2)

ikaria rower (4)

ikaria rower (6)

Proponowana trasa: wzdłuż wybrzeża: Evdilos > plaża Nas > Evdilos
Orientacyjny dystans: 30 kilometrów
Czas: jeden wieczór

 

Paros na rowerze

Paros jest świetnym kierunkiem dla rządnych cykladzkich krajobrazów rowerzystów, o niekoniecznie wysokim stopniu zaawansowania. Sieć drogowa Paros jest jedną z najlepszych na Cykladach. Kształt wyspy przypomina gruszkę, z centralnym wybrzuszeniem utworzonym przez pojedynczą górę. Dzięki takiemu ukształtowaniu popedałujecie tu wkoło wyspy i wzdłuż wybrzeża, bez pokonywania znacznych różnic terenu (mówiąc po ludzku: jest płasko). 

Bijąca bielą po oczach bajeczne wioski, niekończące sie piaszczyste plaże oraz zielone góry… czy można chcieć czegoś więcej?

Milos rower

31

28

30

Proponowana trasa: wokół wyspy z odbiciem do centralnie położonej wsi Lefkes: Paros > Kolimpithres > Naousa > Ampelas > Glifades > Lefkies >Piso Livadi > Drios > Paros
Orientacyjny dystans: 75 kilometrów
Czas: 2 dni

Milos na rowerze

Milos nie jest płaska, za to zdecydowanie mniej górzysta niż większość wysp archipelagu Cyklad. Właśnie to oraz dobrze utrzymane asfaltowe drogi (pojawiające się nawet na polnych drogach) sprawiają, że jest świetną destynacją dla rowerzystów. 

Pokonywanie sporych dystansów między atrakcjami oraz porywisty wiatr mogą być męczące. Jednak to, co czeka Was na końcu zapiera dech w piersiach!  Kolorowe domki rybackie z garażami na łódki, przepiękne plaże o wulkanicznym charakterze, bielone uliczki pnące się w sercu wyspy – nic, tylko pedałować! 

milos rower (1)

milos rower (2)

milos rower (4)

paros rower

Proponowana trasa: Mam zasadę, że proponuję tylko to, czego sama spróbowałam. Tu nie zaproponuję więc Wam żadnej trasy bo sama, ze względu na porywisty wiatr (pedałowałam podczas jazdy z górki!) po dniu rowerowania przesiadłam się do auta. Niech więc poniosą Was dwa koła! 😀
Orientacyjny dystans:
Czas:

Methana na rowerze

Czas na tytułową połówkę pomysłu na rowerowy wypad! Dlaczego połówkę? A no dlatego, że Methana połączona jest z Peloponezem cienkim pasmem ziemi, co czyni ją półwyspem.

Niemniej jednak znajdziecie tu wszystko, co na wyspach: trasę wzdłuż wybrzeża z urokliwymi zatokami, tawernami i plażami. Pedałowanie po wulkanicznej ziemi wymaga sporo wysiłku (szczególnie w czasie podjazdu pod wulkaniczny krater w centralnej części) jednak da Wam wiele satysfakcji. 


methana rower (3)

methana rower (4)

methana rower (5)

methana rower (2)

methana rower (1)

Proponowana trasa: wokół półwyspu: Methana > zamek Favierou > Vathi > Kaimeni Chora > Agios Nikolaos > Agios Giorgos > Methana
Orientacyjny dystans: 42 kilometry
Czas: 2 dni

To od trudów Methany zaczęła się moja rowerowa miłość i niepohamowana chęć pedałowania po coraz to nowych zakątkach Grecji.

Mam nadzieję, że po tym wpisie nabierzesz odwagi i ruszysz na greckie wyspy rowerem. Jeżeli masz wśród znajomych zapalonych rowerzystów, podziel się z nimi tym artykułem. Może za rok popedałujemy razem po greckich wyspach?

Z kolei jeżeli jesteś ciekawy, jak z powodzeniem pojedździć na rowerze po Atenach, zajrzyj do wpisu Ateny na rowerze: co musisz wiedzieć o pedałowaniu w greckiej stolicy?

 

 

8 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *