7 greckich (i domowych!) sposobów na przeziębienie, które postawią Cię na nogi

Jedni już mają ją za sobą, inni dopiero przed. Pewno jest jedne – wszyscy wpadniemy w jej objęcia…. Co to jest? Miłość?

Nie, kochani! To wstrętne choróbsko! 😉

Nikt nie lubi być w tym chorym związku, dlatego zebrałam dla Was 7 sposobów na zwalczenie przeziębienia. Wszystkie podpatrzone w greckich domach! Gotowi na kurację?

Sposób #1: Rakomelo

rakomelo

Rakomelo z melomakarona – połączenie idealne!

Nie przez przypadek mieszanka gorącej raki z cynamonem, goździkami i miodem znajduje się na pierwszym miejscu. Rakomelo jest pyszne i rozgrzewa. To, co lubię w nim najbardziej to to, że kiedy przychodzi do przeziębieniowej kuracji, do stołu od razu przysiadają się inni chętni do przetestowania skuteczności lekarstwa. 😉

Sposób #2: Rakomelo dla abstynentów

Nie pijecie alkoholu? Nic nie szkodzi! Przeziębienie możecie zabić abstynencką wersją rakomelo, podpatrzoną u mojej znajomej! Do ciepłej wody dorzućcie laskę cynamonu, łyżkę miodu i wyciśnięty sok z całej cytryny. Możecie zaplikować jeszcze świeży korzeń imbiru pokrojony w kosteczkę i… drzemkę pod nadgrzaną kołdrą.

Sposób #3: Kotosupa

Nic nie leczy przeziębienia tak, jak kotosupa, czyli swojski rosół! Ma być na bogato i na tłusto! Z całym kurzanym korpusem, pływającymi okami i parą, która skrapla się na nachylonej nad miską twarzy. Mniam!

Sposób #4: Aromatyczny bukiecik ziół

zioła (1)

Poznajecie powyższe zioła?

Suszona lipa na katar i stan podgorączkowy, tymianek na ból gardła, szałwia jako środek wyksztuśny… za każdym razem nie jestem pewna czy przy składaniu mieszanki nie pomyliłam jednego z drugim. Jednak napar z ziół, które mój znajomy zbiera na swojej wiosce w Arkadii, zawsze stawiają na nogi!

Sposób #5: Herbata

herbata

Na zdjęciu herbata akurat torebkowa, ale ta też całkiem daje radę. Szczególnie, gdy o chorego ktoś się zatroszczy i poda ją z małymi, „wzmocnieniowymi” przekąskami

Gdy pierwszy raz w tawernie zamówiłam do obiadu herbatę, kelner podał mi ją razem z… lekiem przeciwgorączkowym. Wszystko dlatego, że herbatę w Grecji pije się głównie wtedy, gdy jest się chorym. W leczeniu przeziębień, kataru i grypy, szczególnie pomocne są ususzone, blado żółto-zielone kwiaty gojnika czyli herbata górska. Podana w grzejącym kubku bez uszka i z pełną łyżką miodu.

Sposób #6: Świeżo wyciskany sok z pomarańczy

sok z pomaranczy

Świeży sok z pomarańczy możecie zamówić niemal w każdej greckiej kawiarni. Także na wynos!

Nie ma to jak porządna dawka witaminy C! Przeziębienie to jedyny moment, gdy ukochana przez Greków kawa ustępuje miejsca świeżo wyciśniętemu soku z pomarańczy. Albo przynajmniej robi mu miejsce koło siebie… (bo który Grek zrezygnuje z kawy?) 😉

Sposób #6: Depon

„Depon” brzmi jak imię mitologicznego boga i w jego mocy niedaleko odbiega to od rzeczywistości! Depon to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, do którego Grecy zwracają się przy każdej możliwej okazji okołochorobowej. Dlaczego wpisałam go do domowych sposobów? Bo – cytując znajomą –  „każdy ma go w domu, więc jest domowy!” 😉

 

Jeżeli trzyma Cię choróbsko, to życzę szybkiego powrotu do zdrowia – mam nadzieję, że przedstawione wyżej greckie sposoby na pokonanie przeziębienia szybko postawią Cię na nogi.Jeżeli znasz inne sposoby na pokonanie przeziębienia koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *