Jak nie Mythos, to co? Mało znane piwa w Grecji

W ostatnich 10 latach latach w Grecji nastąpił wysyp mikrobrowarów oraz pubów specjalizujących się w piwach rzemieślniczych. Obecnie niemal każdy region Grecji czy wyspa może poszczycić się swoim piwem.

I choć oszroniona butelka Mythosa jest jedną z pierwszych, jakie wpada w wasze ręce, to warto abyście poznali parę mniej znanych, a dużo lepszych greckich piw. 

piwo w grecji

UWAGA: Ten wpis ma charakter czysto informacyjny i ma za zadanie pokazać Wam różnorodność piwnego rynku Grecji. Nie promuję i nie namawiam do spożywania napojów alkoholowych (zrobicie, jak uważacie! chyba, że jesteście przed 18stką to zabraniam!)

Piwa greckie z kontynentu 

Piwa greckie produkowane na kontynencie znajdziecie w sklepach monopolowych i supermarketach. Absurdalnie, warto abyście pochylili się ku niższym półkom w sklepie, by znaleźć coś “z wyższej półki”. Poniżej każdego piwa, podam Wam orientacyjną cenę, tak abyście mogli przygotować swoje portfele na kolejne zakupy. 

Piwo Noctua

Nie ma lepszej nazwy na piwo ze stolicy niż ta związana z patronką miasta i starożytną boginią mądrości. Etykietę piwa Noctua zdobi sowa Ateny, od której trunek wziął swoją nazwę (z łacińskiego Athene Noctua).

Kiedy w 2016 otworzono Noctuę, była jedynym minibrowarem w Atenach. Od tego czasu wiele się zmieniło, jednak Noctua ciągle trwa na rynku.

piwa w grecji (5)

Piwo Noctua, pochodzenie: Ateny, cena za 330 ml: od 2,30 EUR

Piwo Vergina

Ze wszystkich przedstawionych greckich piw, najłatwiej dorwiecie Verginę. Mimo, że piwo jest popularne, to jest to miła odskocznia od Fix’ów, Mythos’ów i im podobnych. Ja szczególnie lubię lekko-słodkawą Verginę Red Amber Lager (na zdjęciu po prawej stronie, z czerwoną etykietą).

piwa w grecji (15)

Piwo Vergina (najbardziej po prawej), pochodzenie: Komotini, cena za 500 ml: od 1,4 EUR

Piwo Zeos

Ta butelka może odstraszać. W końcu kiedy ostatnio delektowaliście się piwem z zielonego litrowego plastiku? No właśnie… Jednak jeżeli się przełamiecie, nie pożałujecie. Bardzo dobre piwo, bez sztucznych aromatów, kolorów i konserwantów. 

piwa w grecji (10)

Piwo Zeos, pochodzenie: Argos, Peloponez, cena za 1l: od 2,3 EUR

Piwa Kirki, Pikri, Niki

Wiem, że nie powinnam wrzucać 3 piw do 1 wora. Są zupełnie różne, bo do czynienia mamy kolejno z Pale Ale, India Pale Ale i Amber Lager. Nic wam to nie mówi? Nie szkodzi! Wszystkie są tak samo pyszne! 

piwa w grecji (7)

Piwo Kirki, pochodzenie: Chalkida, Evia, cena za 0,33 ml: od 2,3 EUR

 

Piwa greckie z wysp

Obecnie niemal każda większa grecka wyspa ma swój browar. Piwa z wysp, poza dobrze zaopatrzonymi sklepami monopolowymi, trudno dorwać na lądzie. Ich próbowanie może być niezłym pretekstem do urządzenia degustacyjnych wycieczek po greckich wyspach.

Piwo Jasmine

Choć browar “Strange brew” produkuje jeszcze parę innych piw, to piwo Jasmine jest ich produktem flagowym. Po pierwszym orzeźwiającym, tropikalno-owocowym łyku zrozumiecie dlaczego.

piwa w grecji (12)

Piwo Jasmine, pochodzenie: wcześniej produkowane w Sparcie, obecnie na wyspie Chios, cena za 0,33 l: od 2,9 EUR

Piwo Wings

Emblemowane ikarowymi skrzydłami piwo Wings namawia – jak przystało na wyspę długowieczności z której pochodzi- do wrzucenia na luz. Mnie tak bardzo udzielił się ten klimat, że niewiele przejęłam się gdy popijając je po raz pierwszy, okazało się, że czekam na prom, który miał nadejść dopiero dzień później. 😀

piwa w grecji (9)

Piwo Wings, pochodzenie: Ikaria, cena za 0,33 l: niestety nie pamiętam

Piwo Fonias

Producent zachwala, że piwo Fonias jest “dynamiczne, jak największy wodospad i potok wyspy” z której pochodzi, a od którego browar wziął swoją nazwę. Jako ciekawostkę powiem Wam, że piwo Fonias jest pierwszym w Grecji, które na etykiecie umieściło nazwę i typ w systemie Braille’a tak, by odczytać mogły je także osoby niewidome. 

piwa w grecji (4)

Piwo Fonias, pochodzenie: Samothraki, cena za 0,33 l: od 2,5 EUR

Piwo Volkan

Niezależnie, którą z czterech wersji piwa Volkan trzymam w ręce, czuję, że robię coś dobrego. I trochę głupawo się uśmiecham… Bo jak głosi etykietka “każde 1 euro przychodu pozwala zredukować dług grecki o 50 centów”. Jak widać z picia alkoholu można zrobić niezłą misję. 😉 

piwa w grecji (14)

Piwo Volkan, pochodzenie: Santorini, cena za 0,33 l: od 2,10 EUR

Piwo 56 Isles

Podobno mikroklimat wyspy Paros oraz wykorzystanie lokalnie uprawianego jęczmienia nadaje 56 Isles szczególny smak. Ja się tam nie znam… według mnie po prostu jest pyszne i smakuje wakacjami. 

piwa w grecji (6)

Piwo 56 Isles, pochodzenie: Paros, cena za 0,33 l: od 1,85 EUR

Piwo Brink’s

Wierzycie w historie miłosne z alkoholem w tle? Jeśli nie, to czas najwyższy, bo piwo Brinks jest tego doskonałym przykładem! 😀 Browar warzony jest przez niemieckiego matematyka Bernda Brinka, który zakochał się w Greczynce, potem odwiedził Kretę, a następnie zakochał się po raz drugi, właśnie w tej greckiej wyspie. To właśnie na Krecie, zaczął robić to, co umiał najlepiej, czyli piwo.

Dawniej piwo znane było jako Rethimniaki. Po zmianie prawa, które zakazywało wskazywania w nazwach alkoholi ich pochodzenia, piwo zostało przemianowane na Brinks.  

piwa w grecji (3)

Piwo Brink’s, pochodzenie: Rethymno, Kreta, cena za 0,33: od 2,6 EUR

Piwo Cretan Kings

Wiem, że to brzmi jak historia rodem z telewizyjnej reklamy ale na piwo Cretans Kings natknęłam się na kreteńskich bezdrożach. Podczas wędrówki szlakiem E4 na naszej drodze wyrosły bezpańskie kartony z karteczką-prośbą o dotaszczenie ich kilometr dalej. Na miejscu czekała niespodzianka za okazaną pomoc – schłodzone butelki piwa. 😀 To właśnie te okoliczności, pot spływający po czole, a potem słodkie orzeźwienie sprawiło, że musiałam o Cretans King wspomnieć. 

piwa w grecji (2)

Piwo Cretan Kings, pochodzenie: Kreta, cena za 0,33 l: od 1,70 EUR

 

To tyle z wypróbowanych przeze mało znanych greckich piw. A Ty? Na jakie piwa natknąłeś się podczas swoich podróży do Grecji? Jakie najbardziej Ci smakowały?

62 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *