Odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej to skuteczny sposób nie tylko na zachowanie jej zdrowego wyglądu, ale przede wszystkim zniwelowanie dyskomfortu i problemów skórnych, które mogą znacząco obniżać jakość życia. W grę wchodzi wyeliminowanie złych nawyków, jak również postawienie na produkty do pielęgnacji, które pozwolą Ci poprawić kondycję skóry wrażliwej. Sięgnij po naturalne mydło, którego wybór jednak nie powinien być kwestią przypadku. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!
Skóra wrażliwa – czym się charakteryzuje?
Skóra wrażliwa charakteryzuje się większą reaktywnością na czynniki drażniące – nie tylko te, które w przypadku innych typów skóry mogą wywoływać reakcje niepożądane, ale przede wszystkim takie, które na pierwszy rzut oka nie powinny stanowić zagrożenia dla jej kondycji. Podstawowe czynniki drażniące to promieniowanie UV, zmiany temperatury, tarcie, silne detergenty, golenie się, zmiany hormonalne, ostre jedzenie i wiele innych.
Jak rozpoznać skórę wrażliwą? Wśród charakterystycznych dla niej cech można wymienić takie jak m.in.:
-
nadmierna suchość,
-
złuszczanie,
-
świąd,
-
zaczerwienienie,
-
uczucie pieczenia,
-
uczucie nadmiernego ciepła,
-
opuchlizna.
Osoby ze skórą wrażliwą znacznie bardziej narażone są na rozwój chorób o charakterze dermatologicznym. W praktyce mowa o takich jak np. trądzik różowaty, oparzenia słoneczne, alergie skórne czy też AZS (atopowe zapalenie skóry). Nie bez znaczenia pozostaje również to, że wrażliwa skóra jest bardziej narażona na uszkodzenie warstwy wodno-lipidowej, która pełni funkcję bariery przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Z tego względu rośnie ryzyko rozwoju infekcji.
Skóra wrażliwa – czego unikać?
Objawy wrażliwej skóry mogą się nasilić, jeśli nie zadbasz o jej odpowiednie traktowanie każdego dnia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest sięganie po kosmetyki zawierające substancje o działaniu podrażniającym lub wysuszającym naskórek. W praktyce mowa przede wszystkim o alkoholu, jak również silikonach i parabenach. Ponadto unikaj produktów ze sztucznymi substancjami zapachowymi i konserwantami, które mogą pogorszyć stan Twojej wrażliwej skóry. Dotyczy to zarówno żeli i mydeł do mycia ciała, jak również balsamów, kremów czy pianek.
Zrezygnuj również z gorących kąpieli – wysokie temperatury nie pomagają w utrzymaniu równowagi skóry, i co więcej, nasilają jej podrażnienie i stany zapalne. To samo dotyczy pocierania jej ręcznikiem po umyciu – to bardzo krótka droga do uszkodzeń mechanicznych. Zamiast tego delikatnie przykładaj materiał do skóry.
Jeśli wystawiasz ją na słońce, koniecznie stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Nie tylko latem, ale również wiosną czy jesienią. SPF nie tylko przeciwdziała rozwojowi zmian nowotworowych, ale również podrażnieniami i poparzeniem wrażliwej skóry.
Stosuj także hipoalergiczne środki czyszczące – unikaj jak ognia silnych detergentów, a także twardej wody.
Pielęgnacja skóry wrażliwej – jak wybrać mydło?
Dbanie o skórę wrażliwą wymaga odpowiedniej troski. Stawiaj na naturalne produkty pielęgnacyjne i myjące, w których na próżno szukać substancji drażniących.
Świetnym rozwiązaniem – nawet dla skóry atopowej – będzie mydło hipoalergiczne, które wyróżnia się prostym składem. W produktach wysokiej klasy bazę stanowią oleje roślinne tłoczone na zimno, które znakomicie nawilża i natłuszcza wrażliwą skórę. Ponadto przynosi uczucie ukojenia, a nie ściągnięcia po kąpieli. Staje się ona wyraźnie miększa i gładsza, a więc nie musisz obawiać się dyskomfortu.
Artykuł sponsorowany