Alkionides: przedsmak lata w środku zimy

Kubek wypełniony po brzegi cynamonową herbatą, kaloryfer odkręcony na full, książka wciągająca w cieplejszy świat – każdy ma swój sposób na walkę z mrozami. Szczęśliwie, podczas każdej greckiej zimy przychodzą dni, w których porzucamy wszelkie strategie obrony i składamy broń. Odrolowujemy się z wełnianego koca, ściągnamy dodatkową parę skarpet i wychodzimy na zewnątrz. W samej bluzie.

DSC_0073

Zimowo-letnia anomalia czyli czym są alkionides?

Alkionides (αλκυονίδες) to ciąg mniej więcej siedmiu dni w środku zimy, które zachwycają słoneczną pogodą. Temperatura wzrasta nawet do 20 stopni, ustaje wiatr, a niebo staje się przejrzyste. Taki stan utrzymuje się przez tydzień, a przy pełni szczęścia – nawet dłużej.

????????????????????????????????????

Co roku pojawienie się alkionides jest jedną wielką niespodzianką – nigdy do końca nie wiadomo, kiedy promienie słońca rozgrzeją przemarznięte do szpiku kości ciało. I czy w ogóle rozgrzeją. Wygląda się ich mniej więcej od połowy grudnia do połowy lutego. Najczęściej jednak alkionides wypadają w drugiej połowie stycznia.

Metorologia, a mitologia o alkionides

Z meteorologicznego punktu widzenia wyjaśnienie ciepłych dni w środku zimy jest bardzo proste. Mniej więcej w połowie stycznia następuje wyrównanie ciśnienia między północną, a południową Europą, co skutkuje brakiem wiatrów.

Mitologia grecka ma jednak o alkionides swoją własną teorię…

Związek księżniczki Alkioni i Keyksysa był bardzo szczęśliwy. Tak bardzo, że z czasem oboje z małżonków zaczęli wierzyć, że są bogami. Gdy zaczęli zwracać się do siebie używając imion Hery i Zeusa, miarka się przebrała.

alkionides

Gdy tylko Keyksys wyruszył na pełne morze Zeus postanowił wykorzystać okazję, by go ukarać. Cisnął z nieba swoim piorunem i zatopił statek mężczyzny. Ukochany Alkioni nie miał żadnych szans ze wzburzonymi wodami. Kobieta, gdy tylko usłyszała złe wiadomości, ruszyła w stronę morza. Na próżno wypatrywała na horyzoncie ukochanego – na wodach unosiły się jedynie połamane bale łodzi. Nie mogąc znieść bólu po stracie ukochanego Alkioni rzuciła się do morza. Zeus widząc jej cierpienie w końcu się zlitował. Zamienił ją w przepięknego zimorodka (po grecku zwanego alkioni). Kobieta-ptak zamieszkała blisko wód, pełna nadziei, że któregoś dnia wśród fal wypatrzy ukochanego. Niestety jej gniazdo ciągle niszczone było przez nadchodzące fale. Aby spokojnie mogła złożyć swoje jaja Zeus raz do roku na parę dni uspokajał wzburzone wody. I właśnie ten okres, w których następowało poprawienie pogody, nazywane został imieniem księżniczki- alkionides.

 

Zimorodka w Polsce wypatrzycie na 100%. Ale czy ciepłe dni w środku zimy także? Jeżeli nie, to poszukiwania alkionides możecie potraktować jako dobry pretekst do odwiedzenia Grecji zimą! 😉

48 Comments

  1. W ostatnich latach w Polsce też można było zaobserwować okres w zimie w którym czuliśmy oddech …lata ? … może jednak wiosny. W tym roku zima jest nareszcie (?) normalna. Może oddech jeszcze nastąpi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *